Istanbul – památky, bezpečnost, zajímavosti
Taiwan je malý ostrovní stát, nacházející se východně od čínské pevninské části. Proslavil se díky svému významu v globální výrobě technologií, historickými památkami, dramatickými přírodními scenériemi a bohatým kulturním dědictvím.
Taiwan (Tchaj-wan) je jedinečná destinace, která nabízí nespočetné množství zážitků. I přes svou malou rozlohu se ostrov vyznačuje překvapivou rozmanitostí krajiny, od okouzlujících pobřežních pláží po nádherné horské scenerie a národní parky.
Taroko Gorge, Yushan National Park a Sun Moon Lake patří k těm nejkrásnějším místům, které každého zaujmou.
Taiwan je skvělou destinací pro každého cestovatele, který hledá bohatou kulturu, úchvatné přírodní scenérie a širokou škálu chutí a vůní.
Základní informace
Taiwan, ačkoliv má poloviční rozlohu než Česká republika (cca 35 980km2), tak má skoro dvakrát tolik obyvatel, přičemž obydlená je víceméně pouze západní část ostrova.
Hlavním městem Taiwanu je Taipei, které se nachází na severu ostrova. Je to moderní metropole. Avšak původním hlavním městem byl Tainan, který je naopak umístěný na jihu.
Na Taiwanu se platí Taiwanským dolarem. Taiwan je ještě turisty moc nepolíbený, takže při cestování po ostrově budete za největší celebrity, protože jste vysocí a bílí.
U památek tedy narazíte spíše na čínské nebo japonské turisty, Evropani jsou tu opravdu rarita.
Historie a politika
Taiwan má bohatou historii, během níž byl kolonizován nizozemskými, španělskými a japonskými silami, než byl po druhé světové válce předán Číně.
Od roku 1949, když ho uprchlá Kuomintangova vláda učinila svou poslední pevninskou baštou po občanské válce s komunisty, zůstal Taiwan de facto nezávislý, přestože je stále považován za součást Čínské lidové republiky podle takzvaného principu „jedna Čína“.
I když jsou vztahy s Čínskou lidovou republikou napjaté, Taiwan je de facto suverénní zemí s vlastním demokratickým vládním systémem, včetně prezidenta, premiéra a zákonodárného sboru.
Jazyk
Oficiálním jazykem je standardní čínština (mandarínština), avšak na Taiwanu se mluví také taiwanskou čínštinou a některými domorodými jazyky.
Doprava
Pokud chcete procestovat celý ostrov, doporučujeme určitě půjčit si auto. Bez auta se jen velmi těžko dostanete do přírodních rezervacích v horách, což by byla opravdu škoda.
My jsme měli s půjčením auta trochu problém, protože jsme chtěli cestovat v době Vánoc a to byla většina aut vypůjčená místním. Navíc jsme zjistili, že například v autopůjčovně Avis nám nepůjčí auto bez kreditní karty, debetní karta zde opravdu nestačí.
Naopak v autopůjčovně Hotai leasing by nám auto na debetní kartu půjčili, nicméně nelíbil se jim náš mezinárodní řidičák, vyžadovali místní licenci pro řízení vozidla.
Na první půlku naší cesty po ostrově jsme tedy auto neměli, a tak jsme jezdili hromadnou dopravou. Bydlela jsem v Taichungu, což je druhé největší město na Taiwanu, a také nejlepší výchozí bod pro cestování po západním pobřeží ostrova.
Pro cestu z Taipei do Taichungu můžete využít buď vysokorychlostní vlak, který se však prodraží, nebo autobus, který jede o trochu déle, ale je velmi pohodlný a stojí málo.
Tyto autobusy navíc jezdí přímo z letiště v Taipei, za to na vysokorychhlostní vlak se prvně musíte dopravit metrem z letiště do Taoyuan railway station.
Do dalších měst, jako například zmiňovaný Tainan nebo Kaohsiung jsme naopak rádi využili vysokorychlostní vlak, protože nás trochu tlačil čas.
Důležitou informací je, že si musíte koupit Easy card, kam si nabijete taiwanské dolary (POZOR – dobíjet můžete pouze v hotovosti) a platit s ní můžete dopravu po celém ostrově, to je velmi jednoduché a jízdenky vyjdou navíc levněji.
Například v Taichhungu se realizace této karty opozdila a z tohoto důvodu mohou všichni po městě jezdit zadarmo. Při nástupu a výstupu z autobusu si pípnete kartou, ale nic se vám neodečte.
Easy card můžete koupit téměř v každém obchodě 7Eleven nebo jemu podobných.
Počasí na Taiwanu
Na Taiwanu jsem byla v období od listopadu 2018 do konce února 2019. Počasí na ostrově je hodně rozmanité, na severu Taipei nám skoro celé dny propršelo a byla nám celkem velká zima.
Naopak v Taichungu snad za celou dobu nezapršelo ani jednou a bylo tam pořád velmi teplo, cca kolem 25 °C. Na jihu v Kaohsiungu bylo opravdu hodně vedro, úplně na koupání.
Na východním pobřeží v národním parku Taroko nám také hodně pršelo. Pozor, na Taiwanu neznaj topení, takže všude mají klimatizaci, která ale jenom chladí, takže přijdete zvenku celí promoklí, tak asi jediné co vám pomůže je šálek dobrého místního čaje.
Období tajfunů a dešťů je na Taiwanu v létě, takže doporučujeme vydat se tam spíše na jaře a nebo na podzim.
Jídlo
Na jednu stranu je Taiwanská kuchyně opravdu delikátní, na druhou stranu jsem tam jedla věci, které bych nikdy dobrovolně nesnědla, kdyby mi řekli předem, co to je.
Na Taiwanu mi nejvíce chutnaly polévky, mají jich tu širokou škálu, tradiční je asi vepřový vývar s knedlíčky nebo hovězí vývar se sojou, nudlemi či hovězím.
Taiwanské knedlíčky s vepřovým masem si zamilujete a v kombinaci s přírodním výborným vývarem se toho nebudete moci nabažit. U hovězího vývaru jsme se zase několikrát setkali s tím, že si člověk může jít neomezeně přidávat vývar a nudle, což je paráda.
Další super věc je všudypřítomný bubble tea, který je na Taiwanu hodně populární. Mají snad stovky příchutí a nejlepší je třeba zelený čaj s passion fruit.
Taiwanskou specialitou jsou ale venkovní trhy se street foodem, v každém větším městě jich je hned několik, tam se určitě vyplatí zajít a ochutnat toho co nejvíc. Taiwanci se bohužel také vyžívají v různých věcech, které se u nás prostě nejí, kuřecími prsními chrupavkami počínaje, přes slepičí pařáty a střeva, prasečíma ušima konče.
Lidé na Taiwanu
Taiwan je známý svou pohostinností a bezpečným prostředím, což jej činí skvělou destinací pro sólové cestovatele i rodiny.
Taiwanci jsou hrozně milí a přátelští. Když vidí cizince, tak se k vám hned poženou a ikdyž neumí anglicky, tak na vás budou furt něco povídat čínsky. Například v hromadné dopravě na vás budou koukat a pár odvážnějších se vás přijde zeptat odkud jste.
Pozor Škodovka je tam strašně populární, takže hned budou vědět odkud jste, Českou republiku znají a mnozí z nich i v Praze byli. Dokonce jsme se tam seznámili s klukem, kterej je fanoušek Sigmy Olomouc.
Hodně se s váma lidi budou chtít fotit. Je dobré mít s sebou pár drobností, třeba českých sladkostí, co jim dáte jako dárek, to budou nejšťastnější.
Přislo mi, že Taiwanci jsou sběrači věcí, mají plné byty až po stropy a všechno „syslí“ a také jsou trochu skrblíci na peníze. Pokud jedete na Taiwan za businessem, tak si nezapomeňte spoustu vizitek.
Publikováno: 27. července 2023