
Levné parkování letiště Praha – možnosti, ceník, rezervace
Praha hlavní nádraží je největší vlakové nádraží v České republice. V historii se střídaly jeho názvy jako Nádraží císaře Františka Josefa nebo Wilsonovo nádraží. „Hlavák“ jak je mnohdy hovorově nazýván, prošel hned několik rekonstrukcemi a pravděpodobně ta největší ho čeká v roce 2028. Co nabízí hlavák cestujícím za obchody, jak je to s parkováním na hlavním nádraží zdarma a jak funguje doprava z letiště Praha na hlavní nádraží?
Úplně první název, dnes už známého hlaváku, bylo nádraží císaře Františka Josefa (od dob 1871 – 1919). Následně bylo přejmenováno na Praha Wilsonovo nádraží.
Shrnutí článku
Obchody na pražském hlavním nádraží – Praha hlavní nádraží nabízí cestujícím celou škálu obchodů. Od drogerií, přes knihkupectví, až po obchody s potravinami.
Doplňkové služby hlavního nádraží – kromě obchodů nabízí Praha hlavní nádraží také úschovnu zavazadel, nebo pro cestující Českých drah, také parkoviště zdarma.
Doprava na hlavní nádraží z letiště – nejjednodušší doprava na hlavní nádraží je díky autobusové lince AE, která jezdí v obou směrech.
Z pražského hlavního nádraží je možné cestovat po České republice, například po okolí Prahy nebo Brna, nebo také do většiny evropských metropolí, například do Vídně.
Jak si mohou cestující zpříjemnit čekání na spoj a kde je možné zaparkovat?
Kromě vlakových spojů se nachází na pražském hlavním nádraží obchody. Ty se nicméně v odbavovací hale objevily až po rekonstrukci, která trvala v letech 2006 – 2010. To probíhala mimo jiné významná rekonstrukce právě zmíněné odbavovací haly
Vybrané obchody na pražském hlavním nádraží navíc mohou mít otevřeno i v době, kdy musí mít jiné obchody zavřeno. Mají totiž ze zákona výjimku.
Lékárny Praha hlavní nádraží nabízí pro cestující celkem dvě. První lékárna Praha hlavní nádraží je součástí drogerie Teta, kde je přítomen zkušený lékárník. Navíc lékárna funguje jako výdejní místo vybraných internetových obchodů s léčivy.
Drogerie Teta má standardně otevřeno od 7 hodin ráno do 20 hodin večer, o víkendech pak od 8 hodin ráno.
Lékárna Dr. Max na hlavním nádraží nabízí kromě léků také měření tlaku krve nebo poradenství v oblasti dermatologie.
Otevírací doba lékárny Dr. Max hlavní nádraží je od 8 hodin ráno do 7 hodin večer, o víkendech pak od 9 hodin dopoledne do 6 hodin odpoledne.
Kromě knih je možné v Luxoru na hlavním nádraží zakoupit také školní potřeby, papírnictví, vinyly, audioknihy, CDčka, deskové hry, karty nebo dárkové poukazy. Navíc prodejna Luxor hlavní nádraží slouží jako výdejna e-shopu.
Klasická otevírací doba je každý den od 8 hodin ráno do 8 hodin do večera.
Luxor Praha hlavní nádraží je kromě knihkupectví také kavárna se čtecím koutkem nebo speciálním koutkem pro členy Knižního Klubu.
Hlavní nádraží dm drogedii nemá, nicméně věrní zákazníci ji mohou najít v blízké Jindřišské ulici.
Sephora na hlavním nádraží nabízí kromě standardního sortimentu také služby navíc. Konkrétně se jedná o služby „Kompletní look“ a „Glam look“.
Kompletní look v Sephoře na hlavním nádraží trvá 45 minut a stojí tisíc korun. Zahrnuje mimo jiné osobní rady na líčení, zvýraznění očí nebo rtů od jednoho z Make-up Artistů.
Glam look trvá hodinu a cena je 1 400,- korun. Součástí služby je extravagantní líčení, které zvýrazní převážně oči, líčení k večerním příležitostem nebo dokonce svatební líčení.
Standardní otevírací doba je denně od 8 hodin ráno do 8 hodin večer.
Také prodejnou s obuví, konkrétně obchod CCC, hlavní nádraží disponuje. Otevírací dobu má navíc každý den, od 8 hodin ráno do 8 hodin večer.
Obchod Billa na pražském hlavním nádraží je otevřen od pondělí do pátku od 6 hodin ráno do 11 hodin do večera. O víkendech pak od 7 hodin ráno do 11 hodin do večera.
Navíc Billa Praha hlavní nádraží patří k obchodům, které mohou mít otevřeno i během státních svátků, kdy musí mít obchody nad 200 metrů čtverečních zavřeno.
Ze zákona mají totiž vybrané obchody na nádražích, ať už vlakových nebo autobusových, a také na letištích a čerpacích stanicích, výjimku v otevírací době.
Nabízí Praha hlavním nádraží restaurace, nebo jen rychlé občerstvení? Na pražském hlavním nádraží je restaurací hned několik a navíc jejich hodnocení není vůbec špatné.
Mezi seznam restaurací patří ty asijské a samozřejmě i české. Mezi ty nejpopulárnější patří Potrefená husa.
Potrefená husa na hlavním nádraží nabízí zejména klasická česká jídla zejména pro cestující, kteří mají více času a mohou si tak v klidu vychutnat oběd.
Diskutovaná je ovšem zahrádka, kterou Potrefená husa na hlavním nádraží svým zákazníkům nabízí. Nachází se totiž v bezprostřední blízkosti tamního parku, který je nechvalně přezdíván Sherwood. To nicméně zákazníkům v návštěvě nebrání a v letních měsících bývá zahrádka často plná.
Velmi známou zejména historicky, je na hlavním nádraží kavárna, resp. Fantova kavárna. Ta v historii sloužila jako čekárna pro cestující první a také druhé třídy.
Od roku 2012 se Fantova budova začala rekonstruovat a postupně se přidávaly jednotlivé části budovy. Kavárna na hlavním nádraží se nicméně své původní podobě nejvíce přiblížila v roce 2024, kdy byla po kompletní rekonstrukci otevřená.
Pro cestující, kteří čekají déle na spoj, je na pražském hlavním nádraží úschovna zavazadel s obsluhou. Ta je k dispozici na začátku podchodu k nástupištím, směrem k nástupišti JIH.
Úschovna funguje každý den od 6 hodin ráno do 11 hodin večer. Zavazadlo je možné v úschovně zavazadel v Praze na hlavním nádraží uložit na 24 hodin. Cena za malé zavazadlo je pak 60 korun, za velké 100 korun.
Zejména pro klienty Českých drah je připraveno na hlavním nádraží parkoviště, resp. vyhrazená místa. Pokud si cestující zakoupí lístek na vlak, kdy cesta bude delší jak 100 kilometrů, má parkoviště na hlavním nádraží navíc za zvýhodněnou cenu 200 korun na celý den.
Pokud se nicméně tato doba překročí, může se cena za parkoviště na hlavním nádraží vyšplhat za dva dny až na tisíc korun.
Parkování na hlavním nádraží zdarma je možné v případě, že se nejedná o hlavní město. Zejména České dráhy nabízí parkování na 24 hodin na nádraží zdarma například v:
Jak funguje doprava z letiště Praha na hlavní nádraží? Nejjednodušší způsob je využití tzv. linky AE.
Doprava z letiště Praha na hlavní nádraží jezdí každý den z Terminálu 1. Autobus jezdí od 8 hodin ráno do 7 hodin večer každých 20 minut. Poté jezdí následovně:
Linka AE z Terminálu 1 na Hlavní nádraží má jednu mezizastávku a to na Náměstí Republiky.
Opačný směr, tedy ze zastávky Praha hlavní nádraží, má mezizastávek více. Jedná se o:
Od 7 hodin ráno do 7 hodin večer jezdí autobus směrem na letiště každých 20 minut. Dále jezdí autobusy následovně:
Dospělí pak platí 100 korun při cestě z hlavního nádraží na letiště, děti 50 korun a děti do 6 let mají cestu zadarmo. Kdo má možnost se nechat na letiště odvézt autem, bude se mu hodit informace o parkování na letišti Praha zdarma.
Virtuální prohlídka pražského hlavního nádraží může pomoci cestujícím se před cestou na samotném nádraží zorientovat.
Navíc na internetu je k dispozici virtuální prohlídka pražského hlavního nádraží v současné podobě, tak i té budoucí. V roce 2028 má totiž pražské hlavní nádraží projít rozsáhlou rekonstrukcí, která má spojit moderní podobu nádraží s tou historickou.
Wilsonovo na počest amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, celý název tak tehdy zněl Praha hlavní nádraží, nádraží prezidenta Wilsona. Od roku 1989 se tento název dodnes používá v případě mimořádných historických nebo specifických oficiálních událostí. Zajímavostí je, že nádraží je součástí Wilsonovi ulice.
Wilsonovo nádraží se oficiálně používalo v letech 1919 až 1940 a poté od roku 1945 do roku 1953. Mezitím bylo nádraží známé pouze jako Praha hlavní nádraží, což je název, který se od roku 1953 používá i dnes.
Publikováno: 07. dubna 2025
2025 © Vcestovani.cz | Nakódoval leoslang.cz