Trinidad, Kuba – zajímavosti, co navštívit, dovolená
Kuba je známá svými krásnými plážemi, živou hudbou a osobitou kuchyní. Hlavní město Havana je proslulé svou barevnou architekturou, historickými automobily a živou kulturou. Země dosáhla významného pokroku v oblasti vzdělávání a zdravotní péče, dosáhla vysoké gramotnosti a poskytuje svým občanům všeobecnou zdravotní péči.
Kuba se však potýká také s ekonomickými problémy, které jsou způsobeny embargem a dalšími faktory. Vláda sice v posledních letech provedla ekonomické reformy, ale hospodářství zůstává z velké části pod kontrolou státu. Hlavním zdrojem příjmů země je cestovní ruch, který každoročně přiláká miliony návštěvníků, aby poznali její přírodní krásy a jedinečnou historii.
Kuba má významný vliv na světovou scénu, zejména pokud jde o její zapojení do mezinárodní politiky. Byla věrným spojencem ostatních socialistických zemí a podporovala různá hnutí za nezávislost v Latinské Americe a Africe.
Historie Kuby
Celkově je Kuba zemí s bohatým kulturním dědictvím, složitou politickou historií a nádhernou krajinou, což z ní činí fascinující destinaci pro cestovatele a předmět celosvětového zájmu.
Kuba je ostrovní stát ležící v Karibském moři jižně od Floridy. Má bohatou historii a kulturu. Země získala nezávislost na Španělsku v roce 1902 a v průběhu 20. století prošla několika politickými změnami.
V roce 1959 převzal vládu Fidel Castro a jeho komunistická strana a nastolil socialistický režim. To vedlo k napjatým vztahům se Spojenými státy, které na Kubu uvalily hospodářské embargo trvající již několik desetiletí.
Peníze
Je doporučené si sebou vzít cash, bankomaty samozřejmě na Havaně jsou, ale je lepší na ně nespoléhat. Radši více, než méně. Ideální částka je přibližně 2 000 €.
Určitě se dá vystačit i s menší částkou, ale pokud člověk plánuje pít každý den několik drinků, hodně cestovat a dovézt si zpět několik desítek doutníků, tak je tato částka adekvátní.
Určitě se nevyplatí si s sebou brát dolary, ale eura. Na každý dolar mají na Kubě 10% přirážku, takže by člověk o hodně peněz při výměně přišli. Doporučuje se využívat banky, ne směnárny (Cadeca), protože mívají lepší kurz.
Voda
Voda na Kubě bohužel není nikde pitná. Řeší se to většinou tak, že si člověk doma přes internet (dají se i sehnat v outdoorovém obchodě) koupí tablety na desinfekci vody. Jedna tableta je určená pro litr vody a pitná se stává po 30 minutách.
Ideální je si na noc naplnit několik pet lahví, dát do lednice a je vystaráno na další den. Pokud by si člověk denně chtěl kupovat vodu v obchodu, musí s připravit 1,50 CUC (cca 40 Kč) za jednu velkou pet láhev.
Na Kubě je ideální vypít nejméně 2 – 3 lahví denně, takže i tablety vyjdou finančně mnohem lépe. Nehledě na to, že se může člověk ocitnout na místech, kde žádný obchod s vodou nemusí najít.
Co si rozhodně zabalit sebou
Toto by nemělo na cestách po Kubě chybět:
- tablety na desinfekci vody
- mini lékárničku – endiaron a panthenol je nutností
- osvědčila se termální voda ve spreji – jak po spálení, tak i pro osvěžení
- kapesní nožík (používá se často na rozbíjení kokosových ořechů)
- opalovací krém s vysokým faktorem
- adaptér – jsou zde americké zásuvky
- brýle na potápění
- kvalitní sluneční brýle (nejlépe polarizační) – sluníčko je velmi ostré
- čepici/ klobouk – ten si případně lze koupit i tam
- deku či osušku na pláž
- menší dárečky pro Kubánce
- španělskou konverzaci a průvodce
Casa Particular
- je nutné se ptát na cenu pokoje, snídaně a večeře – často se to velmi liší
- pokud se člověku nebude líbit pokoj, zkusí štěstí jinde
- malý dáreček rozhodně udělá radost
- nesmí se zapomínat, že je člověk jejich veliký příjem peněz – budou nabízet i další službičky
- nejlepší je pokoj s klimatizací, lednička se také hodí
Jazyk
Pokud mluví člověk španělsky, tak má na Kubě vyhráno. Jako falešný začátečník se dá také domluvit, ale musí se připravit na to, že se ochudí o plnohodnotné konverzace s Kubánci. Ti bohužel ve většině případů angličtinu neovládají. Rozhodně tedy španělskou konverzaci s sebou.
Stravování
Na Kubě je několik možnosti, jak se stravovat. Snídani většinou nabídnout v case particular (cca 3 CUC). Je třeba očekávat: míchaná vajíčka/omeleta, pečivo, máslo, mističku ovoce, čerstvě vymačkaný džus, kávu a mléko.
Pokud přes den dostane člověk hlad, tak si může zkusit dát místní pochoutku nebo si zajít na lehčí sandwich. Lidé moc hlad přes den nemívají, ale zato vypijí několik drinků během celého dne, které dodávají potřebnou sílu. Po obědě si lze někam zajít na kávu, dortík nebo zmrzlinu.
Na večeři si lze opět ochutnávat místní speciality ze stánků za pár CUP nebo si zajít do turistické restaurace, kde se ceny pohybují od 5 CUC. Když se bude člověk rozhodovat, co si dát z jídelního lístku, tak se rozhodně doporučují mořské plody na jakýkoliv způsob. Turistům často chutnají krevety, paelly s langustou a masem, ryby a polévky.
Co pít na Kubě?
Rozhodně rum. Celá láhev rumu Havana Club se dá koupit za pár CUC (od 6 CUC / litr). Koktejly v restauracích a barech stojí cca 3 CUC.
Pivo stojí okolo 2 CUC, nejčastěji je v obchodech pivo Cristal a nebo Bucanero. Také je možnost si dát sodovku místní výroby, například tuKola za 1 CUC.
Na co si dát pozor během dovolené na Kubě
Na dovolené na Kubě si musí člověk dát pozor na několik věcí, které zajistí bezpečnou a příjemnou dovolenou:
- Zdraví a bezpečnost: Je dobré vzít si s sebou základní lékárničku, zajistit si cestovní pojištění a před cestou na Kubu se informovat o případných zdravotních rizikách nebo potřebném očkování. Musí se dodržovat hygiena a vyhnout se pití vody z kohoutku, která nemusí být bezpečná pro konzumaci.
- Doprava: Kuba má sice slušný systém veřejné dopravy, včetně autobusů a taxíků, ale je třeba být obezřetný vůči nelicencovaným taxíkům, aby se člověk vyhnul možným podvodům. Před najmutím jakékoli dopravní služby je dobré si ověřit bezpečnostní standardy.
- Měna: Kuba má dvojí měnový systém: turisté používají konvertibilní kubánské peso (CUC) a místní obyvatelé kubánské peso (CUP). Je třeba dávat si pozor na směnné kurzy a vyhnout se výměně peněz na neoficiálních místech. Je lepší využívat oficiální směnárny nebo svůj hotel pro zajištění spravedlivých kurzů. Dobrou volbou je také aplikace Revolut.
- Pouliční prodejci a podvodníci: Na Kubě je velké množství pouličních prodejců a podvodníků, kteří mohou oslovit s nabídkou zboží nebo služeb. Při jednání s nimi je nutné být obezřetný a dávat si pozor na možné podvody nebo předražování. Vyjednávání o cenách je běžné a také dvakrát si zkontrolovat drobné, zejména při platbě v hotovosti.
- Internet a komunikace: Přístup k internetu může být na Kubě omezený a drahý. Některé hotely a veřejné prostory sice mohou nabízet Wi-Fi, ale připojení může být pomalé a nespolehlivé. V případě potřeby si je dobré si zakoupit místní SIM kartu pro lepší přístup, ale je třeba mát na mysli to, že během pobytu bude připojení omezené.
- Kulturní rozdíly a zvyky: Na Kubě turisté musí respektovat místní kulturu a zvyky. Oblékat se skromně, zejména při návštěvě náboženských památek. Než někoho člověk vyfotografuje, požádá ho o svolení a musí se dávat pozor na veřejné projevy náklonnosti, které nemusí být kulturně vhodné.
- Bezpečnost: Kuba je obecně bezpečná země, ale vždy je vhodné dbát na bezpečnostní opatření. Nevystavují se drahé šperky, turisté si hlídají si své věci a v noci se zdržují jen na dobře osvětlených a přeplněných místech. V turistických oblastech musí být lidé obezřetní vůči kapsářům a nechodit sami po neznámých nebo špatně osvětlených místech.
- Politické prostředí: Na Kubě panuje jedinečná politická situace a cestovatelé by měli brát ohled na citlivost místních obyvatel a vyvarovat se zapojení do politických diskusí nebo aktivit, které by vláda mohla považovat za kontroverzní.
Bude-li si člověk těchto faktorů vědom, může si dovolenou na Kubě užít příjemněji a bezpečněji.
Publikováno: 10. září 2023