Jeseníky – co navštívit a vidět, nejlepší výlety

Česko

Jeseníky jsou pohoří nacházející se na severní Moravě v České republice a na severovýchodním území Polska. Jsou známé svou nádhernou přírodou a množstvím aktivit, které nabízejí návštěvníkům. Pokud jde o to nejlepší z Jeseníků, záleží to na osobních preferencích a zájmech každého jednotlivce.

Co navštívit v Jeseníkách? A kde se nechat ubytovat?

Ubytování v Jeseníkách

Jeseníky nabízejí širokou škálu ubytování pro náročné i nenáročné turisty. Od útulných penzionů až po moderní apartmány, každý si zde najde to své. Následující tabulka přináší přehled vybraných ubytovacích zařízení:

UbytováníCena za noc (přibližná, v CZK)VlastnostiUmístění
Apartmány U StezekOd 5 600 KčModerní apartmány s vybavenou kuchyní, ideální pro rodiny, blízkost turistických trasMalá Morávka
Penzion KolovnaOd 3 990 KčTradiční penzion s restaurací, venkovní posezení, příjemná atmosféraKarlov pod Pradědem
Hotel SlezanOd 1 200 KčKomfortní hotel s wellness centrem, bazénem, restaurací, výhled na JeseníkyJeseník
Apartmány Praděd Malá MorávkaOd 900 KčNové apartmány s balkónem, výhled na Praděd, lyžařský vlek v blízkostiMalá Morávka
Park Penzion2 000 KčRodinný penzion s zahradou, dětským hřištěm, možnost ubytování se psemLipová-lázně

Uvedené ceny jsou orientační a mohou se lišit v závislosti na termínu pobytu, typu ubytování a dalších faktorech.

Výběr ubytování v Jeseníkách je pestrý a záleží na individuálních preferencích každého návštěvníka. Při výběru je vhodné zvážit, zda preferujete klidnější prostředí v malé obci, nebo spíše rušnější středisko s bohatší nabídkou služeb. Důležitým faktorem je také dostupnost turistických tras a dalších aktivit, které chcete během pobytu podniknout.

Pro aktuální informace o cenách a dostupnosti je vhodné kontaktovat přímo vybrané ubytovací zařízení nebo využít srovnávače ubytování.

Praděd

A začínáme hned vrcholkem nejvyšším. Praděd je nejvyšší horou pohoří Hrubý Jeseník a tyčí se do výšky 1 491 m n. m. Nahoře je ikonický televizní vysílač, který je dominantou okolní hornaté krajiny. Nejvyšší hora v Jeseníkách nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu.

Pokud nejste na dlouhé náročné výšlapy, tak se můžete svézt autobusem až skoro k vrcholu. Můžete jet přímo z Karlové Studánky na zastávku Ovčárna nebo lze auto nechat u penzionu Hvězda a dále pokračovat stejným autobusem na stanici Ovčárna.

Po této trase můžete jít i pěšky, celkem až na vrchol Pradědu je to asi 9 kilometrů a dá se to zvládnout za méně než 4 hodiny, ale je to cesta po asfaltce.

Pro zdatnější turisty je tu krásná stezka údolím Bílé Opavy, kde jsou různé dřevěné lávky jako je to ve Slovenském ráji a také Vodopády Bílé Opavy. Projít si tuto stezku určitě stojí za to, ale v posledních letech je tu, hlavně v letní sezoně, opravdu hodně přelidněno. Celá trasa přes Chatu Barborka je asi 9,2 kilometrů dlouhá a lze čekat převýšení přes 700 m. Tato cesta zabere přibližně 4,5 hodiny.

Na občerstvení po cestě doporučujeme Chatu Ovčárna nebo restauraci na vrcholu Pradědu, v obou je příjemná obsluha a na jídle za přiměřenou cenu jsme si tam vždy pochutnali. Další možností je také zastavit se na chatě Švýcárna v restauraci, kde je případně možné se i ubytovat.

Nedoporučujeme Chatu Sabinka, té už se po dvou negativních zkušenostech raději vyhýbáme. Občas bývá u chaty Ovčárna pán se stánkem, který prodává delikátní frgále, takže když ho tam uvidíte, neváhejte.

Můžete se také nechat výtahem svézt na rozhlednu v televizním vysílači Praděd, která se nachází v jeho 2. plošině. Na vrcholu Pradědu si také můžete na sjezd zpátky k Ovčárně vypůjčit koloběžku.

Dolní Morava

Dalším velkým lákadlem v Jesenických horách je určitě Dolní Morava. Jsou zde sjezdovky, stezka v oblacích a bobová dráha. Unikátní rozhledna Stezka v Oblacích byla podle návrhu architekta Zdeňka Fránka vybudována na svazích hory Slamník (1 233 m n. m.).

Lanovka vás doveze přímo až ke stezce a můžete si koupit jednosměrnou nebo obousměrnou jízdenku. Doporučujeme koupit kombinovanou jízdenku na lanovku se vstupenkou na stezku.

Od Chaty Marcelka po žluté turistické trase až k rozcestí Kolotoč-sjezdovka, kde se napojíte na modrou turistickou trasu. Modrá turistická trasa se u horní stanice U Slona napojuje na zelenou cyklotrasu, po které budete pokračovat až k rozcestí Slamník a po modré cyklotrase až ke Stezce v oblacích. Tato cesta je dlouhá 4km a zabere vám přibližně 2 hodiny. Nastoupáte tu 365 m.

Doporučujeme si dát jídlo ještě před výstupem nahoru. Například restauraci v Penzionu Na Rozcestí můžeme vřele doporučit. Naopak nemůžeme doporučit restauraci Skalka přímo u stezky v oblacích, sice je tam fajn výhled, ale jídlo je velmi velmi předražené a porce jsou žalostně malé, a ani chuťově nic moc.

Ale půjdete-li na stezku v létě a budete-li mít trochu štěstí, tak přímo u vchodu na stezku jsou stánky s občerstvením, kde si můžete dát třeba langoše.

Návštěvníci se mohou projít po Sky Bridge, a užít si krásné výhledy po okolí.

Mamutí horská dráha

Celkem nově je zde postavená obří horská dráha. Délka sjezdu je přes 3 kilometry a těšit se lze například i na 360° otáčku.

Rejvíz – Velké a Malé Mechové jezírko

Oproti předešlým dvěma trasám je toto zcela nenáročná procházka. Místy zde vede dřevěná lávka přes rašeliniště a jsou tu velmi krásná místa k focení. Bohužel i tady se v hlavní sezoně setkáte s davy lidí. Cestou také můžete nasbírat v lese houby a obdivovat místní rozmanitou floru a faunu.

Kolem těchto jezírek vede mnoho turistických tras a okruhů.

Mechová jezírka

Jsou tu dvě mechová jezírka, malé a velké. Velké mechové jezírko je známější, a také zajímavější. Od Penzionu Rejvíz k němu vede naučná stezka dlouhá 1,8 km. K Malému mechovému jezírku se pak od Velkého nedá přímo dojít, jde se po celé trase zpátky k Penzionu Rejvíz a odtud na druhou stranu asi 1,6 km, je to trasa mírně z kopce, takže to zabere necelou půl hodinu v jednom směru. Malé mechové jezírko je však dnes už zcela zarostlé a není tam tedy moc k vidění.

K jezerům se váže jedna místní pověst. Kdysi dávno tu stálo hunské město Hunohrad, jenomže jeho obyvatelé byli hříšní, a tak se celé město za trest propadlo do zdejších močálů. Při jasném slunečném počasí je prý ještě dnes možné v obou mechových jezírkách spatřit zdi a věž zdejšího kostela. Jde v podstatě o obdobu příběhu o Sodomě a Gomoře. Nedaleko odsud byl však opravdu nalezen hunský pohřební hrnec.

Pokud byste chtěli náročnější trasu, tak se můžete od Velkého mechového jezírka vypravit na Zlatý Chlum a odtud pak buď na Čertovy kameny nebo na Křížový vrchu, odkud je krásný výhled na celé město Jeseník.

Šerák

Pod vrcholem hory Šerák (1 351 m n. m.) stojí od roku 1888 horská Jiřího chata a meteorologická stanice. Z vrcholku budete mít krásný výhled na Jesenicko, Králický Sněžník, a také například na Rychlebké hory. Šerák je také významnou křižovatkou turistických cest. Z Červenohorského sedla vede na Šerák naučná stezka, která prochází přísně chráněnou národní rezervací Šerák – Keprník. Celý úsek kopíruje pěší turistickou červenou trasu, která je součástí dálkové mezinárodní trasy E3.

Na vrchol Šeráku vede sedačková lanová dráha z Ramzové s přestupní stanicí Čerňava. Pak dojdete asi 250 m pěšky.

Z Ramzové na Šerák vede klasický výstup po červené turistické značce, kterou kopíruje i naučná stezka „S Koprníčkem na výlet Keprnickými horami“. Vede kolem dolní stanice lanovky, studánky Dobrá voda k rozcestí Nad Dobrou vodou, odtud po červené na sedlo Čerňava a úbočím Mračné hory na vrchol. Trasa je dlouhá 6,2 km a nastoupáte tu 605 výškových metrů, což vám zabere přibližně 3 hodiny.

Vydat se také můžete z Ramzové po zelené značce údolím Vražedného potoka, odkud cesta stoupá hustou vegetací na Obří Skály, dále po strmé modře značené cestě až na vrchol. Tato trasa je o něco delší, měří cca 6,7 km a nastoupáte zde 660 m. Mělo by to zabrat asi 3 a půl hodiny.

Šerák je oblíbeným místem a také turistickou křižovatkou, dostat se tam tedy můžete i například z Ostružné či Bělé pod Pradědem. Oblíbená cesta je pak z Červenohorského sedla po hlavní hřebenovce Hrubého Jeseníku.

Na rozcestí Bílý sloup se hřebenovka rozdvojuje, vlevo vede červená a zelená značka západním svahem Červené hory přes Vřesovou Studánku a vpravo žlutá východním svahem Červené hory s výhledy do Sněžné Kotliny, kde jsou v zimě běžné laviny.

Žlutá a zelená se spojují na Kamenném okně, zajímavém skalním útvaru s krásnými výhledy do Sněžné Kotliny. Všechny značky se pak spojují na rozcestí Pod Vřesovou studánkou, odkud hřebenovka pokračuje přes Trojmezí a Keprník až na Šerák.

Tyto tipy však pouze představují malý výběr toho, co Jeseníky nabízejí. Pohoří je skvělým místem pro turisty, milovníky přírody, horolezce, lyžaře, cyklisty a lidi, kteří hledají klid a krásnou krajinu. Každá roční doba zde má své kouzlo, a proto je možné navštívit Jeseníky po celý rok.

Co vidětVýlety