Co si sbalit na hory v zimě – seznam věcí (nejen) na hory a co nezapomenout

Magazín

Dovolená je ideální prostor pro odpočinek, poznání nových kultur a zvyků v cizích zemích. Pro klidný a hladký průběh je proto důležité mít s sebou všechny potřebné věci. Samozřejmostí jsou doklady, oblečení a hygiena. Co dalšího je potřeba mít s sebou na dovolené, ať už se jedná o prodloužený víkend, nebo týdenní pobyt? A jak by mělo vypadat zabalené zavazadlo na dovolenou na horách, na dovolenou u moře nebo ve městě?

Prvním krokem před samotným balením je sepsat si seznam základních věcí, na který je možné postupně dopisovat drobnosti, na které cestovatel nechce zapomenout. Na potřebné věci, jako jsou doklady nebo pas, se většinou pamatuje dobře. Na druhou stranu opalovací krém, nabíječka nebo zubní pasta se mohou zdát jako drobnosti, které mohou být velmi jednoduše zapomenuty.

Shrnutí článku

Základní seznam věcí na dovolenou – oblečení, hygiena, nezbytná elektronika je samozřejmostí každého kufru nejen při balení na dovolenou. Samozřejmostí by měly být také doklady a hotovost.

Seznam věcí na hory – nejen kvalitní a funkční oblečení patří do seznamu věci na hory. Vyplatí se přibalit také lékárničku nebo kvalitní a pevný batoh.

Seznam věcí na dovolenou u moře – lehké oblečení na dovolenou u moře si bere automaticky snad každý. Současně by měl být přibalen také opalovací krém, sluneční brýle nebo velká plážová taška.

Praktickým pomocníkem může být správně rozdělený seznam, který bude mít více kategorií. Může se jednat o kategorie oblečení, elektronika, hygiena, léky, kosmetika nebo dokumenty.

Dalším tipem pro efektivní zabalení může být použití cestovních zásobníků na kosmetiku, oblečení do kufru rolovat nebo využít cestovních organizérů.

Základní seznam věcí na dovolenou 

Základní seznam věcí na dovolenou se může lišit podle destinace, ročního období nebo počtu cestovatelů. Některé věci se ale budou objevovat v tašce všech. Jaké to jsou?

Jedná se zejména o doklady, jako je občanský průkaz, nebo pas v případě cest do zahraničí mimo EU. V takovém případě může být někdy potřeba si zařídit také vízum. Zapomínat by se nemělo ani na pojištění, resp. kartičku zdravotní pojišťovny. Současně se také vyplatí mít kopie všech dokladů pro případ jejich ztráty.

Současně je nezbytné nezapomenout na letenky nebo lístky na vlak či autobus. Ty už jsou v dnešní době mnohdy elektronické, nicméně v takovém případě je potřeba mít dostatečně nabitý telefon, nebo jiné zařízení, kde budou elektronické lístky na vyžádání k dispozici.

Kromě toho se vyplatí mít v peněžence kromě kreditních karet také drobnou hotovost pro případy, kdy by na některých místech nebrali karty nebo nefungovaly terminály.

Univerzální seznam věcí na dovolenou

Univerzální seznam věcí na dovolenou může obsahovat kromě každodenního oblečení také pohodlnou obuv, ať už na vycházky, nebo do wellness (v takovém případě by se mohly hodit také plavky), elegantní oblečení pro případ návštěvy lepší restaurace, nepromokavou variantu oblečení nebo také pokrývku hlavy.

Vždy nicméně záleží, na jakou dovolenou cestovatelé vyrazí. V případě dovolené ve Skandinávii se může seznam lišit například oproti dovolené v jižních státech Evropy. Univerzální seznam věcí na dovolenou tak může být pouze určitým odrazovým můstkem.

Drobnosti, co nezapomenout na dovolenou 

Současně se mnohdy vyplatí i drobnosti, co nezapomenout na dovolenou. Mezi takové patří například plastové sáčky, ať už na mokré plavky, špinavé prádlo nebo jako provizorní mini odpadní koš.

Dále malá pláštěnka, která nezabere moc místa, nicméně může být praktickým pomocníkem. V případě cestování do zahraničí se pak vyplatí nezapomenout univerzální adaptér do zásuvky.

Mezi další drobnosti, co nezapomenout na dovolenou, patří také cestovní balení vlhčených antibakteriálních ubrousků na rychlé umytí rukou, náplasti, nebo dezinfekce.

Seznam věcí na hory v létě

Strávit léto na horách je skvělé pro ty, kteří se chtějí vyhnout městskému horku a užit si čerstvý letní vzduch a přírodu. Na horách je možné nejen objevovat přírodní krásy, navíc také sportovat, nebo relaxovat.

Na druhou stranu počasí na horách se může rychle měnit a z toho důvodu je potřeba být připraven na více variant počasí. Jaký tedy může být seznam věcí na hory v létě?

Jako první a zcela určitě nejdůležitější položkou je kvalitní a pohodlné oblečení s obuví. Oblečení na hory by i v létě mělo být funkční, rychle-schnoucí, prodyšné a především pohodlné, aby se v něm mohlo jednoduše sportovat nebo se vydat na lehkou túru po kopcích.

Důležitou součástí na seznamu věcí na hory je i nepromokavá bunda, která je lehká, nezabere moc místa v batohu a přesto dokáže zachránit nejeden výlet. Současně je vhodná i teplejší vrstva, může se jednat o funkční zateplenou mikinu, nebo jen delší tričko.

Jako drobnost se mohou zdát ponožky, nicméně v případě pěší turistiky je důležité mít funkční ponožky, které nebudou způsobovat otlaky a zároveň budou udržovat nohy v teple a suchu.

Ať už v létě nebo zimě, pokrývka hlavy je nutná v každém případě. To stejné platí i pro léky (na bolest, alergie, případně horečku) a doplňky jako jsou náplasti, obvazy nebo dezinfekce.

Vhodné oblečení na hory v zimě

Hory v zimě mohou lákat více turistů, nicméně zvolit vhodné oblečení na hory v zimě může být pro někoho oříšek. Špatně zvolené oblečení může být nejen nepohodlné, navíc také může způsobit nachlazení.

Co se tedy může řadit jako vhodné oblečení na hory v zimě? V zimě je základ zvolit správné vrstvy. První vrstva má za úkol odvádět pot. Díky tomu bude člověk stále v suchu a teplu.

Druhá vrstva je pak izolační, aby teplo z těla neutíkalo. Skvělou volbou je například fleecová mikina. Jako poslední je pak ochrana proti dešti, sněhu nebo větru. Kvalitní nepromokavé bundy, které jsou zároveň prodyšné, zaručí, že všechny vrstvy budou plnit funkci, jakou mají a navíc pak nebude hrozit promoknutí.

Nedílnou součástí je bez pochyby obuv. Ta by měla být nepromokavá, zateplená a nejlépe s protiskluzovou podrážkou. Funkční membrány, typu Gore-Tex a podobné, zaručí, že nohy zůstanou suché za jakýchkoli podmínek.

Do takových bot se navíc vyplatí také funkční ponožky, které mohou být až do mínusových teplot. Jako další doplňky se hodí také kukly, které zakryjí větší část obličeje, takže nárazový vítr nebude působit takové problémy. Současně by se nemělo zapomínat na rukavice, šály, případně nákrčníky.

V případě, že se plánuje delší túra, je vhodné mít s sebou náhradní kusy oblečení, sluneční brýle, nebo speciální lyžařské.

Vybavení na hory

Nezbytné vybavení na hory je kvalitní a prostorný batoh. Do něj by se mělo vejít jak oblečení, tak i další potřebné věci, jako je jídlo, pití nebo kvalitní fotoaparát. Batoh by měl nicméně mít dostatečnou ventilaci a být nepromokavý, aby jeho obsah byl pořád v suchu.

Rychlé cukry v podobě energetických tyčinek by měly být součástí vybavení na hory, ať už v létě, nebo zimě. Mohou pomoci při náhlém poklesu energie, nebo jako doplněk k plnohodnotné svačině.

Malé lékárničky by měly být součástí vybavení nejen na hory. Kapesní balení náplastí, obvazů, antibakteriálních ubrousků a pár základních léků, se hodí mít u sebe jak na výlety, tak i v každodenním životě.

Co s sebou na hory – praktické věci

Co s sebou na hory z praktických pomocníků? Kromě mobilního telefonu, nabíječky, powerbanky, čelovky nebo baterky, se mohou hodit také papírové mapy, případně GPS zařízení pro případ vysokohorských túr.

Cestování po horách, ať už těch v České republice, nebo ve světě, vyžaduje velkou dávku připravenosti a kvalitního vybavení. Seznam, co s sebou na hory, se může lišit destinace od destinace, na základě ročního období, nebo plánů, které mají turisté na horách.

Co si sbalit na hory k jídlu na túru

Horská túra, resp. vybavení na ni, je téma samo o sobě. Základní pravidla, co si sbalit na hory k jídlu na túru, jsou:

  • lehké jídlo, které se snadno tráví
  • nutričně bohaté
  • odolné, resp. praktické na přenášení

Současně je nutné mít dostatek tekutin! Konkrétní příklady nutričně vyvážených jídel na túru mohou být:

  • proteinové tyčinky
  • oříšky
  • sušené nebo čerstvé ovoce (jablka, meruňky, banány apod.)
  • zelenina (okurky, papriky, mrkev apod.)
  • jerky neboli sušené maso
  • krekry
  • čokoláda (nebo jiné rychlé cukry)

Jako hlavní jídlo se hodí praktické sendviče, které mohou být z celozrnného pečiva s kvalitní šunkou, sýrem, zeleninou, nebo rybí pomazánkou. Ve speciální termosce je pak možné mít připravený těstovinový salát s mase, zeleninou, nebo rýži s plátkem oblíbeného steaku.

Co si sbalit na dovolenou ve městě

Dovolené ve městě mají jedinečnou atmosféru. Objevování památek, jiné kultury, gastronomie nebo života místních lidí, je nezapomenutelný zážitek. Takový zážitek může být ale jednoduše narušený v případě, že si turisté zapomenou důležité věci. Jaké to můžou být? A co si sbalit na dovolenou ve městě, aby sbalené věcí byly praktické nezabíraly současně moc místa?

Každodenním chlebem během dovolené ve městě bývají procházky. Z toho důvodu je dobré mít zabalené pohodlné boty a lehké a zároveň funkční oblečení.

V horkých měsících se hodí lehké oblečení, ve kterém se nebude cestovatel cítit nepohodlně. V zimních se naopak hodí teplé bundy nebo provizorní pláštěnky v případě náhlé změny počasí.

Přestože ve městě je mnohdy zeleň, nezabrání stoprocentně většímu slunečnímu žáru, které v metropolích během léta bývá. Z toho důvodu se hodí mít nejen opalovací krém, navíc také kvalitní sluneční brýle, případně lehká deka pro odpočinek v parku ve stínu.

Samozřejmostí, co si sbalit na dovolenou ve městě, by měla být i pokrývka hlavy, která se hodí i v zimních měsících.

Co si zabalit na dovolenou u moře

Do jisté míry opakem dovolené na horách je dovolená u moře. Mořský vzduch, vlny a pláže lákají nejednoho cestovatele. Na první pohled se tak může zdát, že balení věcí bude jednoduchá záležitost. Je tomu opravdu tak a co si zabalit na dovolenou u moře?

Základem jsou plavky a lehké letní oblečení. Může se tak jednat o šaty, sukně, šortky, tílka a nejlépe z prodyšných materiálů. Hodit se mohou také lehké šaty na večer nebo pohodlné lehké košile.

Lehká druhá vrstva oblečení, jako je například mikina nebo svetr, se hodí zejména pro klimatizované prostory nebo na chladnější večery.

Co si dále zabalit na dovolenou u moře? Kromě obuvi do vody by neměla být zapomenuta pohodlná obuv do města nebo na výlety.

Důležitou součástí je i pokrývka hlavy, sluneční brýle s UV ochranou, opalovací krém s odpovídajícím faktorem, krém po opalování nebo také repelent proti hmyzu.

Na pláž se pak hodí velká plážová taška, aby se do ní vešly všechny potřebné věci, plážová osuška, ideální je rychleschnoucí, samostatná osuška na vlasy nebo plážový UV stan pro menší cestovatele.

Co si sbalit na 3 dny mimo domov

Balení na kratší dobu může být složitější, než se zdá. Na cestování je praktické brát menší kufr, resp. méně věcí, na druhou stranu může být složité se vhodně rozhodnout, co si sbalit na 3 dny mimo domov.

Záleží vždy na kontextu, kam, kdy a proč, nicméně základy budou vždy stejné. Co si sbalit na 3 dny mimo domov, aby bylo balení efektivní a zároveň si člověk nebral zbytečnosti?

Základem je oblečení. Hodí se zvolit oblečení, které je univerzální a nadčasové, jako například pohodlné džíny, klasické bílé (nebo černé) tričko, či košile a basic mikina, svetr nebo ležérnější sako. To se hodí jak na pohodovou večeři, tak na obchodní oběd.

Elegantnější tenisky mohou být praktickou volbou. Hodí se totiž ke sportovně-elegantním outfitům a zároveň jsou vhodné i na delší procházky.

Hodit se bude také pyžamo, případně plavky pro neplánovaný wellness nebo relaxaci u bazénu. Stejně praktický může být menší deštník nebo kapesní nůž, či tzv. multitool, který pomůže například s otevřením lahve od vína.

Shrnutí – co si nezapomenout na dovolenou

Ať už je v plánu relaxace na pláži, u bazénu, túra do hor nebo eurovíkend, sbalené základní věci jsou nezbytností pro všechny. Jaké jsou tedy ony základní věci a co si nezapomenout na dovolenou vzít s sebou?

  • cestovní doklad, případně jejich kopie pro případ ztráty, nebo pro pohodlnější nošení
  • platební karty a drobná hotovost pro případy, kdy by třeba nefungoval terminál
  • základní kusy oblečení (trika, kalhoty, teplejší druhé vrstvy, boty nebo plavky)
  • hygienické potřeby
  • lahev na vodu pro dodržování pitného režimu
  • batoh nebo větší taška, například na pláž
  • knihy, deskové hry nebo sluchátka pro zábavu a relaxaci

Sbalení základních věcí nejen na hory, nýbrž celkově na dovolenou mimo domov může být stresující, nicméně se správným seznamem věcí, co si nezapomenout na dovolenou, a uspořádáním to může být velice jednoduché a rychlé. Důležité je, za jakým účelem se dovolená, nebo v jakém období se vydává na cesty.